EU elnökségi konferencia kezdődött a szellemitulajdon-védelmi együttműködésről

Globális és európai kezdeményezések a szellemitulajdon-védelmi hatóságok munkamegosztásában címmel kezdődött ma konferencia a magyar soros EU-elnökség alkalmából Budapesten.

Ma, amikor az európai társadalom számos kihívással néz szembe - mint a klímaváltozás, az energia- és a természeti erőforrások kimerülése, az egészségügyi és demográfiai problémák -, általános az egyetértés az Európai Unión belül abban, hogy egy jól működő szellemitulajdon-védelmi rendszer motorja lehet az e kihívásokra megoldásokat kínáló innovációknak. Nem véletlenül szerepel az Európai Unió 2020-as stratégiai céljaként az “innovációs unió” létrehozása, amely újra kulcskérdésként állítja fókuszba a K+F tevékenységet és az innovációt. E törekvések részeként szerepel a vállalkozások innovációs keretfeltételeinek megerősítésére való törekvés az egységes szabadalmi rendszer megteremtésével. Továbbá a célok között szerepel a szerzői jogra, illetve a védjegyoltalomra vonatkozó törvényi szabályozás és jogalkalmazás modernizálása is.

Ugyanakkor számos figyelmeztető jel utal a szellemi tulajdonvédelmi rendszer sebezhetőségére. A szellemi tulajdon az emberiség társadalmi, gazdasági és kulturális jóléte szempontjából felbecsülhetetlen érték egy olyan világban, ahol folyamatosan erősödik a hamisítási és kalóztevékenység.

Ezért a konferencia első fél napja a hamisítás és a kalóztevékenység elleni küzdelemmel, valamint az iparjogvédelem és a szerzői jogok hatékonyabb érvényesítésével foglalkozik, ráirányítva a figyelmet a nemzetközi viszonylatban is kiterjedt hamisítás és kalóztevékenység egyre növekvő veszélyeire, valamint az ezek ellen tett erőfeszítésekre.

A második nap lehetőséget nyújt a szellemitulajdon-védelmi hatóságok munkájával kapcsolatos véleménycserére a napjainkban tapasztalható kihívásokról, melyet az éles piaci verseny és az egyre több és bonyolultabb alkalmazás állít eléjük. Így feltárhatók a globális munkamegosztás lehetőségei, és elemezhető az a kérdéskör, hogy az Európai Unió jogi szabályozásra vonatkozó tervei hogyan hatnak a felhasználók, az üzleti életben érdekeltek, a regionális és nemzeti hivatalok mozgásterére. Eddig is sikeres lépések történtek ebbe az irányba, például a nemzetközi munkamegosztás alapjainak lerakása és a Szabadalmi Együttműködési Szerződés felülvizsgálata. Ugyanakkor a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala kötelezettséget vállalt olyan projektekben is, amelyek nemzetközi viszonylatban segítik elő a gyors, költséghatékony és jó minőségű szabadalmioltalom-szerzést. Lehetővé teszik, hogy a projekt résztvevői gyorsabban és hatékonyabban jussanak szabadalmi oltalomhoz úgy, hogy hasznosítják a kezdeményezésben részt vevő más hivatalok munkáját, elkerülve a kettős szabadalmaztatás csapdáját.

A konferencia célja, hogy bepillantást adjon a szellemitulajdon-jogok európai és globális rendszere előtt álló kihívásokba.

A konferencia alkalmából Magyarországon tartózkodnak a legnagyobb szabadalmi bejelentő államok és szervezetek vezetői, az USPTO és EPO elnöke csakúgy, mint az ENSZ Szellemi Tulajdon Világszervezetének főigazgatója.

2011/05/17